Mam 19 lat i na codzień robię to samo co inni nastolatkowie w moim wieku, ale gdy zakładam kombinezon i kask zmieniam się w kierowcę kartingowego.

Moja przygoda z kartingiem rozpoczęła się gdy miałem 6 lat i na urodziny zamiast kolejnej zabawki poprosiłem o jazdę gokartem. Potem były regularne wizyty na amatorskich torach kartingowych we Wrocławiu. W 2014 roku trafiłem do szkółki kartingowej prowadzonej przez Michała Gutta na torze Wrocław Racing Center. Po kilkunastu zajęciach Michał zaproponował mi testy w wózku wyczynowym. Pierwsze jazdy w wyczynowym sprzęcie odbyłem na torze w Starym Kisielinie i.....nie było już innej drogi, jak tylko karting wyczynowy. W weekend majowy 2015 roku zdobyłem licencję kartingową a niespełna miesiąc później debiutowałem w serii ROTAX Max Challenge Poland, zajmując w swoim pierwszym wyczynowym wyścigu wysoką 8 lokatę.

W sezonie 2016 wystartowałem we wszystkich rundach Rotax w Polsce ale także w finale europejskim, Mistrzostwach Polski, oraz dwóch rundach Pucharu Moraw. Najlepszy wynik zanotowałem w Mistrzostwach Polski Młodzików gdzie  stanąłem na 3 stopniu podium i zdobyłem tytuł II wice Mistrza Polski w kategorii MicroMAX.

Sezon 2017 to ogromne zmiany, z najmniejszej kategorii Micro przeskoczyłem od razu o dwa poziomy i wsiadłem w sprzęt w specyfikacji JuniorMAX. Zmiana z małej ramy na dużą i silnika z mocy około 7KM na 22KM nie była łatwa. Ten sprzęt wymaga dużo więcej, do tego wejście w stawkę gdzie byłem najmłodszy nie pozwoliło mi na zdobycie czołowych miejsc w wyścigach, ale za to bardzo dużo się nauczyłem.

Sezon 2018 to zmiana zespołu i podwozia. Ciężka praca w nowym Teamie dała efekty. 3 miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu i w efekcie nominacja do Kadry Narodowej na sezon 2019.

2019 to był mój ostatni sezon w kategorii juniorskiej i jednocześnie w kategorii bezbiegowej. Ponownie ciężka praca przez cały sezon dała mi 3 miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu, choć szansa na mistrzostwo była do końca ostatniego wyścigu. Zaliczyłem też dobre starty w kilku rundach Rotax CEE (serii centralno-wschodniej Europy), w tym 3 miejsce na podium rundy rozegranej w Polsce. W dwóch rundach KMP spróbowałem swoich sił w kategorii biegowej DD2 MAX, w której będę się ścigał w sezonie 2020.

Sezon 2020 z powodu COVID-19 rozpoczął się w PL dopiero w połowie czerwca. Pierwsze zawody to Memoriał im. Henryka Śródeckiego. Regularny sezon startuje od lipca i na początek ruszamy do Słomczyna na wspólne zawody ROTAX i ROK w ramach KMP.

2021 - P1 w Rotax MAX Challenge Poland i mój pierwszy start w Rotax Grand Finals gdzie należałem do trójki najszybszych kierowców na torze Bahrain International Karting Circuit i tylko przez faul Amerykanina w jednym z heatów nie mogłem powalczyć w finale o podium. W 4 z 5 wyścigów ustanowiłem BESTLAP w tym w pre-finale i finale.

2022 - P1 w Rotax Max Challenge Poland, P2 w CEE Rotax MAX Challenge, P9 w Rotax International Trophy LeMans i P9 w Rotax Grand Finals w Portimao. W tym sezonie zdobyłem dwa bilety na wielki finał światowy Rotaxa.

2023 - P2 w CEE Rotax Max Challenge i Rotax MAX Challenge Poland.

2024 - W planie jest seria CEE Rotax MAX Challenge, Rotax International Trophy LeMans i być może Rotax Euro Trophy, a na koniec sezonu Grand Finals w Sarno.

Dawid Maślakiewicz, Kierowca
http://dawidkart.pl
dawid@dawidkart.pl